Akbaş Köpeği Özellikleri

Akbaşlar Türkiye’ye has köpek ırklarından biri olan beyaz yapıları ve üstün sürü koruma özellikleri ile oldukça ilgi çekmektedir. Ülkemizde Kütahya, Afyon, Eskişehir çevresinde sıkça görülen bu ırk köpeklerimiz özellikle Amerika birleşik devletleri olmak üzere çok sayıda ülkede yine sürü yönetimi ve korunması amaçlı kullanılmaktadır. Kangallardan sonra ülkemizde en çok tercih edilen sürü koruma köpeğidir.

Akbaş köpeği özellikleri
Akbaş Köpeği

Görüntüleri ve Fiziksel Özellikleri:

  • Süt beyaz renklere sahiptirler.
  • Uzun ve kısa tüylü iki adet varyeteye sahiptirler.
  • Güçlü bir çeneye sahiptirler.
  • Gözle takip eden ve mastifflerden köken aldığı düşünülmektedir.
Vücut DeğerleriDişi Erkek
Ağırlık :35-44 kg.41-60 kg.
Yükseklik : (ortalama)72 cm.75 cm.

Genel Özellikleri

Sürü koruma köpekleri özellikleri
Sürü koruma köpekleri
  • Cesaretli , uyanık bir sürü koruma köpeğidir.
  • Sahiplerine karşı sevecen bir yapıya sahiptirler.
  • Yabancılara karşı kangallara göre çok daha şüpheci ve tehlikelidirler. Misafirlerle ilişkilerinde dikkatli olmak gerekir.
  • Başka ırklarla çiftleşmeyi genel olarak tercih etmezler. Bu nedenle saflıklarının korunması kolay olmuştur.

Amerika da Akbaş

Amerikaya ithal edilmiş köpek cinsleri
Akbaş Köpeği

1970 yılında Judy ve David Nelson isimli Amerikalılar bu köpeklerimizden 40 kadarını ithal etmiş ve çoğaltmıştır. Abd genelinde sonları sürü koruma üzerinde çok fazla tercih edilen Akbaş 1998 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından resmi olarak tanınmıştır.

Genel Değerlendirme

Akbaş vs kangal
Zincirli Akbaş

Kangal ve Akbaş köpekleri ortak olarak değerlendirilebilirler. Ülkemizin temel iki değeri olarak gayette kabul edilebilirler. Mevsimsel şartları ve koruma iç güdülerini karşılaştırarak kangal veya Akbaşı sürülerinizin korunması için gönül rahatlığı ile edinip kullanabilirsiniz. Ayrıcı etkin bir sürü korunumu ve yönetimi için aynı ırk köpeklerden bir dişi bir erkek edinmenizi tavsiye edebilir. Daha çok aile hissettikleri için daha yoğun bir koruma eyleminde bulunacaklardır köpeklerimiz.

Yetiştiriciliği ve Bakımı

Bu köpeklerimizin bakımları ve yetiştiriciliği konusunda ilk fırsatta detaylı bir şekilde bir yazı daha hazırlayıp size buradan sunacağız. Fakat o zamana kadar tarım işleri genel müdürlüğünün yazdığı kangal ve akbaş yetiştiriciliği hakkındaki yazıya göz atabilirsiniz. Tigem Akbaş bakımı ve özellikleri .

Aklınıza takılmış sorunlarda yada eklemek istediklerinizi yorum yaparak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yazar: vetbey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir