Betta Balığı Bakımı

Betta Balığı Bakımı hmpk bir betta
Sarı Lacivert Bir Koi Hmpk Betta

Betta splendens balığı oldukça sık sahiplenilen balıklardır. Dayanıklı olmaları labirentli solunum sistemine sahip olmaları ve eşsiz güzelliklere sahip olan betta balıkları bakımı ve beslenmesi, akvaryum şartları, akvaryum seçimi, uygun sıcaklıklar, uygun ortamları hakkında bilgileri vereceğiz.

Betta Balığı Beslenmesi:

Betta balıkları etçil beslenmeyi tercih eden balıklardır. En az iki tane bettalar için özel etçil yemlerden diyet düzenini belirlemek ve sindirim kolaylığı içinde haftada 1-2 kere vermek üzere kaliteli betta yemi edinilmelidir. Özellikle erkek bettalar ise yalnız bir şekilde bakılmalı üreme dönemleri dışında tek tutulmalıdır.

Bettalar günde bir yada iki kere kısa sürede tüketebilecekleri miktarda yemle beslenmelidirler. Haftada bir gün otçul bir yem verdikten sonra 24 ila 48 saat aç bırakmanız balığınızın sindirim sistemi sağlığı için çok önemlidir. Fazlaca proteinli gıdalarla beslenen balıkların başına gelen kabızlık sorununun böylece önüne geçebilirsiniz.

Betta Kabı Nasıl Olmalı:

Betta Kabı Nasıl Olmalı:
Betta Kabında Bir Betta

Öncelikle içine su koyabileceğiniz bir kaba ihtiyacınız var. Betta balıklarının erkekleri (özellikle de daha gösterişli olanları) kendi ırkları ile kavga ettiğinden dolayı tek bakılması önerilir. 4-5 Litrelik düz hatlara sahip bir betta kabı yada da uygun fiyatlı mika kaplardan edinebilirsiniz. Mümkünse 30 litre en uygunudur. İnternetten kısa bir araştırma ile ulaşabilirsiniz bu kaplara. Ayrıca akvaryumcunuzdan küçük çaplarda akvaryum edinmeniz en sağlıklı olanıdır.

Üstü Açık Bir Akvaryum Tercih Edin:

Akvaryumun üst kısmında hava değişimin olması önemlidir. Bettalar labirent sistemleri sayesinde suyun üstüne ağızları açarak oksijen alarak yaşamlarını sürdürürler. Balığınızın daha rahat etmesi için delikli bir kapak kullanmalısınız.

Fanusları ise kesinlikle tercih etmemelisiniz. Fanusta Balık Beslenir mi ? Yazımıza göz atabilirsiniz.

Akvaryum Su Değişimi ve Oranı:

Turuncu crowntail betta
Crowntail Betta

Betta balıkları özellikleri tek yaşayanları dengeli miktarda yemlendiklerin de çok fazla yeni suya ihtiyaç duymazlar. Hafta da bir kere olacak düzenle %20- %25 oranında dinlenmiş su ile değişim yapılabilir. Çeşme suyunu direk kullanmayın ağzı açık bir kapta en az 3-4 gün dinlendirerek özellikle içindeki klorun uçması sağlanmalıdır.

Su düzenleyici damlalar veya betta vitaminleri de piyasa da bulunur. Çok fazla çeşitliliği olan bu damlarlar da tercihen üzerindeki kullanım değerlerine dikkat ederek kullanılabilir. Unutulmasın her şeyin fazlası zarardır. Su düzenleyicilerinin aşırı kullanılması balıkların bedenlerinde bulunan yararlı bakteri florasına zarar verebilir.

Su Sıcaklığı ve Değerleri:

Sıcak su balıkları arasında yer alan balıklarımız için eğer ortam sıcaklığını 24-30 °C dereceler arası tutamıyorsanız bir adet akvaryum boyutuna göre watt değerini belirleyeceğiniz bir ısıtıcı kullanmalısınız. Kaliteli ve küçük bir ısıtıcı kullanmanız balığınızı ani sıcaklık değişimlerinden dolayısıyla da hastalıklardan korumak içinde önemlidir.

Suyunuzun Ph değerleri de 6-8 arası olması balığınızın dış yapısı ve sağlığı için önemlidir.

Betta Akvaryumu Filtre seçenekleri:

Betta Akvaryumu Filtre seçenekleri:
halfmoon mustard gas betta

Betta balığı bakımı konusunda yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de yanlış filtre kullanımı yada filtre kullanılmamasıdır. Filtre ve hava taşı karıştırılmamalıdır bettalar için suyun o2 değeri labirent yapılarından ötürü çok da önemli değildir.

Betta balığınız için filtre midir derseniz filtresiz de yaşayacak dayanıklı balıklar olmasına rağmen ömürlerini ve görsel güzelliklerini artırmak için filtre önemlidir. Filtrenin asıl amaçlarından biride suyu süzmek ve yararlı bakterilerin döngüsünü devam ettirmektir.

Betta balıkları için suyu az hareketlendiren fazla güçlü olmayan , suda fazla dalga yapmayan filtreler tercih edilmelidir. Bettalar doğasında durağan sulara alışkındırlar bu nedenden ötürü bettanızı yoracak filtreleri tercih etmeniz yarardan çok zarar getirecektir.

Erkek Betta Balığı

Betta balığı bakımı hakkında genel bilgiler verdik. Daha özel sorunlarınız varsa yorum yaparak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar: vetbey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir