En Başarılı Avcı Hayvan: Kara Ayaklı Kedi

En Başarılı Avcı Hayvan: Kara Ayaklı Kedi. En tehlikeli kedi
En Başarılı Avcı

Vahşi yaşamda dehşet veren bir çok canlı vardır. Ama teknik olarak aralarından en tehlikeli olan kedi ise yanda gördüğünüz fotoğraftaki minnoş Kara ayaklı kedidir. Yüzde 60 başarı oranıyla avcı kediler içinde zirvede yer almaktadır. Kendilerine en başarılı avcı hayvan diyebiliriz.

Güney afrika steplerinde yaşayan küçük bir kedi türüdür. İsmini ayak tabanlarındaki siyahlıktan alırlar ayrıca tabanlarında bulunan kuvvetli tüyler sayesinde sıcak savana kumundan etkilenmezler. Büyük akrabaları jaguarları andıran bir desen yapısına sahiptirler. Ev kedisi boylarına ve görünümüne sahiptirler. Latince ismi Felis nigripes ‘ dir.

Kara Ayaklı Kedi Özellikleri

 Kara Ayaklı Kedi özellikler, Boy, yaşam süreleri.
En Başarılı Avcı Hayvan: Kara Ayaklı Kedi
Yaşam AlanlarıGüney Afrika
Ortama Ömürleri9-11 Yıl
Yerden Yükseklik25 cm
AğırlıkDişi: 1,3 Erkek: 2 kg.
UzunluklarOrtalama 40cm

Beslenme ve Avlanma:

Boyutları küçük olan kuş, fare, böcek gibi canlılarla beslenirler. Yalnız yaşamayı ve avlanmayı tercih ederler.

Afrikanın en küçük kedileri olan bu türün Dişileri av peşinde 30 km yol kat edebiliyorlar. Genellikle gece avlanan siyah ayaklı kediler %60 başarı oranına sahipler. . Bu oran vahşi kediler arasında zirvede yer alıyor ve bizce bu ırk kediler dünyanın en başarılı avcı hayvanları.

Üreme ve Çoğalma:

68 gün gebelik süresine sahip bu kedi ırkları sadece çiftleşme dönemlerinde bir araya gelirler geri kalan hayatlarını yalnız geçirirler.

Yavru bakımları ise ilk aydan sonra anne canlı avları yavruların yanlarına getirir ve onların avlanmalarını sağlar. Bu süreci de yavrular başarı ile tamamlarsa toplamda 8 haftalıkken annelerinin yanından ayrılıp kendi başlarına avlanmaya ve yaşamaya başlarlar.

Boyutlarına göre en güçlü kedi.
En Güçlü Kedi

Nerede Yaşarlar ?

Güney afrikanın Botsvana, Nabibya ve Zimbabve bölgelerinde bu kedilere rastlanabilir.

Kara Ayaklı Kedi, En Başarılı Avcı Hayvan En Tehelikeli kedi ırkı
En küçük vahşi kedi

Nesilleri Tehlikede mi ?

Doğada sonra araştırmalara göre 9,7000 tane olduğu sanılmaktadır. Düşük riskli koruma grubuna dahil edilmiştir. Afrika da doğal düşmanları büyük kediler ve çakallar tarafından avlanmakta. Bazı bilinçsiz insanlar tarafından zehirlenmekte yada yavruları ticaret amaçlı kullanılmaktadır.

Evde Kara Ayaklı Kedi Beslenir mi ?

Eğer bu avcı kedimize merak salmışsanız. Sorumluluklarını alırım güzel ve sağlıklı bir yaşam verebilirim diyorsanız bu kedilere bir kaç araştırma sonrası sahip olabilirsiniz. Yavru iken insanlarla tanışan Kara Ayaklı Kedilerin evcilleşebildiği görülmüştür.

Sizlerinde soru veya görüşleriniz varsa yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazar: vetbey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir