En Büyük Köpek Irkları (Cinsleri) Nelerdir ?

Dünyada bir çok köpek türü var. Sizlere bu yazımızda Dünyanın en büyük köpek ırklarından bahsedeceğiz. Bazıları melez bazıları safkan olan bu ırklar büyüklükleri ile göze çarpıyor ve ilgileri üstlerine topluyor. İşte karşınızda dünyanın en büyük 5 köpek cinsi;

1- Danua ( Alman Mastifi)

Danua En Büyük Köpek Irkları arasındadır. Alman mastifi
Dünyanın en uzun köpeği

Guinness rekorlar kitabına dünyanın en büyük köpeği olarak giren Zeus isimli köpek bu ırka mensuptur. Almanyada 400 yıl önce melezlenen danua diğer bir adıyla Alman Mastifi listemizin zirvesini hak ediyor.

Büyük yapısına rağmen oldukça sevecen bir köpektir. Oldukça fazla gıda tüketen bu türümüz aşırı büyük boylara uzamaya da müsait bir genetiğe sahiptir.

Ortalama Boy:75 cm.
Ortalama Ağırlık:60 Kg.

2- St. Bernard

Saint Bernard Dünyanın En büyük Köpek Cinsleri arasındadır.
Saint Bernard

Kökeni İsviçre’ye dayanan bu St. Bernard benim dış görünüşünü oldukça beğendiğim bir köpektir. Bu iri köpeğimiz oldukça sevecen ve cana yakındır. Sahibiyle ve diğer insanlarla da iyi anlaşır. Bekçi köpeği olarak kullanmak için profesyoneller tarafından yapılan bir eğitime ihtiyaç duyar. Bu özelliğine karşın çocuklarla da çok iyi anlaşabilmelerinden dolayıda ülkemizde de çok fazla tercih edilen bir köpek ırkıdır.

Unutulmamalıdır ki Saint Bernard soğuk iklimlere adapte olmuş bir köpek ırkıdır. Sıcak bölgelerimiz için uygun değildir.

Ortalama Boy :65 cm.
Ortalama Ağırlık:70 Kg.

3- İrlanda Kurt Köpeği

At kadar köpek ırkı İrlanda Kurt köpeği
İrlanda Kurt Köpeği

İrlanda halkı tarafından avlarda kullanılan bu iri ırk bir köpektir. Tarihlerinin belirli dönemlerinde nesillerinin tükenmesi ile karşı karşıya kalmışlardır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarla bu eşsiz ırk koruma altındadır.

Ortalama Boy:75 cm.
Ortalama Ağırlık:50 kg.

4- Kangal – Anadolu Çoban Köpeği:

En büyük köpekler arasında Sivas kangalıda bulunuyor.
Sivas Kangalı

Anadolu da bulunan bu köpekler bulunduğu bölgenin iklim şartlarına adapte olmuştur. Genellikle sürü korumasıyla ilgilenen bu yerli ırklarımız son yıllarda dünya çapında da ilgi görmeye başlamıştır.

Sivas Kangalları hakkında detaylı bilgiye Sivas Kangalları Özellikleri yazımızdan ulaşabilirsiniz.

5- Kafkas Çoban Köpeği

Kafkas ( çekez) çoban köpekleri devasa boylara ve ağırlıklara sahiptirler.
Kafkas Çoban Köpeği

Dünyanın en büyük köpek ırkları arasında bulunan Kafkas Çoban Köpekleri soğuk iklimlere uyum sağlamış Anadolu Çoban Köpekleri gibi Kafkasya bölgesinde sürü yönetimi ve korunmasında kullanılmaktadır.

Güzel görüntüsü ve eşiz köpeklerin St. Bernardlar genetik olarak kuzenleridir. Davranız Özellikleri ise Kangallara benzer. Bu köpeklerimizin bir diğer adı ise Çerkez bölgesinde sık görülmeleri sebebiyle Çerkez Çoban Köpeğidir.

Ortalama Boy70 cm.
Ortalama Ağırlık60 kg.

Yeni Köpek Cinsleri Eklemeye ve yazımızı genişletmeye devam edeceğiz. En büyük köpek ırkları konusunda görüş ve önerilerinizi yorum olarak bize yazabilirsiniz. Aklına takılan her hangi bir soruda yardım alabilirsiniz.

Yazar: vetbey

1 thought on “En Büyük Köpek Irkları (Cinsleri) Nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir