Fanusta Balık Beslenir Mi ?

Fanusta Balık Beslenir Mi ? Japon balığı bakılır mı?
Fanusta Japon Balığı Bakılır mı?

Olası bir hediye veya merak sonucu bir adet fanusla birlikte yüksek ihtimalle de Betta veya Japon balığı edinmiş olabilirsiniz. Peki Fanusta balık beslenir mi – bakılır mı ? Betta veya Japon Balığı (Gold Fish) olsun fark etmez cevabı kesinlikle Hayır. Sizin balığınız yaşıyor olabilir ama büyük ihtimal acı çekiyor ve ömrü de çok fazla değildir. Japon balıkları iyi şartlarda 25 yıl, betta balıkları ise 5 yıla kadar yaşayabilir. Sizin balığınız ise maksimum 6 ay – 1 yıl yaşayacaktır. İşte Fanusta neden balık beslenmez nedenleri;

Fanusta Neden Balık Bakılmaz:

1- Oval Yapı:

Fanusların oval bir yapısı vardır. Balıkların nasıl bir görüntüye maruz bıraktığımızı kafanızı fanusun içine eğerek dışarı bakmaya çalışın. Ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bu görüntü yapısı balıkların göz anatomisine hiç uygun değildir. Balıklarınız hangi tür olursa olsun doğada böyle bir şeye maruz kalmayacakları için akvaryum ortamında da bunu kaldıramazlar. Görüş bozuklukları ve stres balığınız da baş gösterir.

2- Yeterli Hacim Sağlamak:

Piyasada bulunan çoğu fanus bir kaç litreyi geçmez. Bir iki litre su seviyesi hiç bir balığa uygun değildir. Ama yaşıyorlar diyebilirsiniz. Onuda şöyle düşünebilirsiniz. Sizi de daracık rahatsız bir odaya koyup yemeğinizi verseler bir dönem yaşarsınız demi. Ama mutlu bir şekilde mı yoksa işkence çekerek mi ? İyi düşünün hiç bir canlıya bunu yapma hakkımız yok

3- Filtreleme ve Oksijen miktarı:

Maalesef hiç bir fanusa uygun bir filtreleme sistemi bulunmamakta ve su değerleri çok çabuk bozulmakta. Sürekli yaşadığınız odaya tuvalet yaptığını düşünün fanusta yaşayan balıklara da yapılan budur işte.

Oksijen miktarı da oldukça düşük olur bu labirentli Betta balıkları için çok bir sorun olmasa da japon balıklarının bu şartlara dayanmaları sadece güçlü balıklar olmasından kaynaklanır. Yoksa sürekli az nefes alabildikleri bir ortama maruz bırakılırlar. Fanusa hava taşı koymak bir çözüm olabilir yada biraz canlı bitki eklemek. Ama hiç bir zaman yeterli bir çözüm olmayacak ve balıklarımız işkence çekmeye devam edeceklerdir.

4- Isıtıcı Kullanılamaz:

Her balığın doğal yaşam ortamlarından alışık ve rahat edecekleri sıcaklık değerleri vardır. En çok fanusta bakılan Bettalar için uygun sıcaklık 26 c derece. Japon balıkları ( Gold Fish) 18-24 c derecedir. Bu sıcaklıkların olabildiğince sabit olması gerekir. Bunlar içinde elektrikli akvaryum ısıtıcıları kullanılır. Tabi bu ısıtıcıları fanusunuza yerleştirmeniz de pek mümkün gözükmüyor.

Kötü Ve İyi Şartlarda Betta Balıkları:

Fanusta Beslenen Bir Betta:

Fanusta Betta balığı bakılır mı beslenir mi ?
Fanusta Mutsuz Bir Betta

İyi Şartlar da Beslenen Bir Betta:

İyi Şartlarda yaşamını sürdüren bettanın değişimi.
İyi şartlarda Bakılan Betta

İşte farkı görüyorsunuz. Özellikle Betta Balıklarına ne kadar önem verir şartları ne kadar iyileştirirseniz. Onlarda size eşsiz güzellikleri ile karşılık verirler.

Galiba fanusta balık beslenir mi ? Sorunuza detaylı olarak cevabını verdik. Umarım bu hataya düşüp balıklara işkence çektirmezsiniz. Onlara daha güzel şartlar sağlamanız dileğiyle. Sorularınız olursa yorum yaparak yardım isteyebilirsiniz.

Not: Fanusun gerçek amacı çiçek yetiştirmek veya teraryum kurmaktır. Balık bakmak için üretilmezler unutmayın.

Yazar: vetbey

1 thought on “Fanusta Balık Beslenir Mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir