Husky – Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri

farklı gözlü köpekler
Husky Bakım ve özellikler

Sirbirian husky bizdeki adıyla sibirya kurdu görsel olarak çok güzel bir görüntüye sahip olmaları sebebiyle çok fazla sahiplenilen köpek ırkları arasındadır. Sibirya kökenli olan bu köpekler Eskimolar tarafından kar üzerinde kızak çekmek için kullanılmıştır. Şuanda ise dünya genelinde arkadaş hayvan olarak tercih edilmekle birlikte az sayıda halen kızak çeken Sibirya Kurtları da bulunmaktadır. Size yazımızda bu ırkın bakımı, sıcağa olan dayanıklıkları, genel sağlık ,davranış ve genetik özelliklerinden bahsedeceğiz.
Ömürleri : Bakım ve yaşam koşullarına göre değişmekle beraber 10 ila 15 yıl arası yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Görüntü Özellikleri

  • Genelde gri olmak üzere siyahtan beyaza kadar tüm doğal renklerde olabilirler.
  • Göz renkleri genelde mavi olarak bilinse de safkan huskylerin de gözleri siyah, kahverengi vs. renklere sahip olabilirler.
  • Ataları kurtlara benzer bir fiziksel duruşları, görünüşleri vardır.
  • Kalın ve sık yapılı bir tüy yapısına sahiptirler.
  • Kulakları dik bir yapıdadır.
  • Fiziksel olarak fit bir görüntüye sahip olan hareketli ve kondisyonlu hayvanlardır.
  • Dişiler 25-30 kg. Erkekler 30-35 kg. ağırlıklara ulşabilirler.
Görüntü Özellikleri
Sibirya Kurdu Renkleri

Ev de mi , Bahçede mi Bakılırlar ?

Evde bakılan huskyler de vardır ama her ne kadar sıcağa da dayanıklı ırklar olsalar da çok fazla sevmezler ve sıcak stresine girebilirler. Mermer tabanlı bir eviniz varsa evde de bakılabilirler.

Geniş bir bahçe verme şansınız varsa eğer gölge alanlar sağladığınızda köpeğinizin direk gün ışığına maruz kalmadığından emin iseniz. Bahçenizde de rahat edebilirler.

Bahçede bakılmanın iki tane temel eksi tarafı vardır. Birincisi husky ırkı köpeklerimiz halen ataları kurtların özelliklerini barındırdıkları için özgürlüklerini düşkün hayvanlardır. Bahçeden kolayca kaçabilirler. İkinci olumsuz tarafı ise özellikle sıcak havalarda toprağı kazma eğilimde olan bu hayvanlarımız bahçenize zarar verebilirler.

Husky özellikleri
Sibirya Kurdu- Husky

Beslenmeleri ve Mama Seçimi

Sibirya kurtları ırksal alışkanlıklar olarak deniz ürünlerini çok severler. İlk geldikleri yerde de balık ağırlıklı beslendikleri göz önüne alınırsa deniz ürünü içeren kaliteli köpek mamalarının tatlarını severek yiyeceklerdir.

Kış Günleri Beslenmeleri

Eğer köpeğiniz dış ve soğuk bir ortamda barınıyorsa bol yağlı (tercihen balık yağları), yüksek enerjili besinlerle beslenmeli ve vücut ısılarını korurken harcadıkları enerji telafi edilmelidir.

Yaz günleri Beslenmeleri

Gölge alanlar sağladıktan sonra köpeğimize bol miktarda içebileceği soğuk su ulaşabilecekleri yerlerde temiz bir şekilde bulunmalı. Sıcak çarpması bu köpeklerimiz de sık görülen ve tehlike arz eden bir durumdur.

Mavi Gözlü köpek , Husky bakımı
Mavi Gözlü Husky

Tüy Bakımları ve Taranmaları

Sibirya kurtları oldukça sık yapılı ve kalın bir kürke sahip olduklarını biliyoruz. Bu nedenle çok fazla tüy dökerler mevsim geçişleri başta olmak üzere iki temel dönem dışında da sürekli tüy dökerler. Her gün onlar için uygun taraklarla tarama yaparak tüy soruyla baş edebiliriz. Ama sahiplenecek olanların da bilmesi gerekir ki düzenli taranmak bu ırkların en temel bakım ihtiyaçlarından bir tanesidir. Bu durumu göz önüne alarak sahiplenmeleri gerekmektedir.

Banyo İhtiyaçları:

2-3 ayda bir banyo yaptırabilirler. Yaz aylarında ise sıcak stresine karşı daha sık serin havuzlara alıştırılarak yüzdürülebilirler.

Renkli husky
Kahverengi Sibirya Kurdu

Davranış Özellikleri:

Özgürlüklerine Düşkündürler

Oldukça özgür ruhlu huskyler sıkça evden kaçma eğilimi gösterirler.

İnatçılıkları ve Eğitimleri

İnatçı yapılarından dolayı oldukça zeki hayvanlar olmalarına rağmen oldukça zor eğitilirler. Temel ve itaat eğitimleri için yavru iken edinilmeleri önemlidir. Ayrıca yavru bir husky edindiyseniz öncelikle Yavru köpek Bakımı yazımızı incelemenizi öneririm.

Diğer Hayvanlar Anlaşmaları

Yavru yaştan beri aynı ortamda değilse diğer küçük hayvanları avlayabilirler. Bir şokla karşılaşmamak için dikkatli olmalısınız. Ayrıcı Kedi ve Köpek aynı evde yaşar mı? yazımızda ki tüyolardan yararlanabilirsiniz.

Koruma ve Bekçilik

Koruma veya bekçilik konularında çok iyi değildirler. Daha çok sportif ve özgür ruhlu olan bu hayvanlar aile köpeği ve arkadaş hayvan olarak tercih edilmesi daha doğrudur. Çocuklarla da genel olarak iyi anlaşırlar.

Sosyallik

Sürü kurmaya oldukça yatkın Sibirya Kurtunuzla çok sık bir şekilde ilgilenemeyecekseniz eğer iki adet edinmenizde fayda var. Enerjilerini atamamalarını ve strese girmeleri vede sıkılmalarını engelleyebilirsiniz.

Sosyallik,Diğer Hayvanlar Anlaşmaları ,
Çift Husky

Sağlık Durumları ve Hastalıkları

Hastalıklara karşı da oldukça dayanıklı olan bu güçlü ırkımızın aşıları ve bakımları doğru yapıldıktan sonraki en büyük temel sorunu sıcak çarpması ve dehidrasyondur.

Sıcak Çarpması ve Sıvı Kaybı Nasıl Anlaşılır ?

Köpeğiniz hızlı ve sesli soluk almaya başladıysa, yere çökme denge kuramama gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız. Burnu kurumuş ise su köpeğiniz aşırı su kaybetmiş olabilir.

Ne Yapılmalı

Sıcak aylarda düzenli veteriner hekim muayenesi önemli ayrıca sıcak stresinde olan hayvanınızı önce ılık sudan başlayarak yavaş yavaş yıkayarak yada bir havuzda serinleterek ilk müdahaleyi yapabilirsiniz. Direk soğuk uygulamaktan kaçınınız çünkü hayvanınız şoka girebilir. Beslenme kısmında belirttiğim gibi sıvı tüketimleri de artırabildiğimiz kadar artırmamız oldukça önemlidir.

Yüzen Sibirya Kurdu
Yüzen Husky

Egzersiz Yaptırmak

Oldukça atletik bir yapıya sahip olan huskylerimizi bol bol koşturmalı ve enerjilenerini attırmalıyız. Ayrıca bir şeyler çekmeyi çok seven bu köpeklerimize uygun çekecekleri yükler takabilir. Çok ağır olamamak şartı ile kızak benzeri yapılarla spor yaptırabilirsiniz.

Mümkünse de günde ili defa dolaştırmayı unutmayın. Atletik yapılı bu köpeklerimiz sabit ve hareketsiz bir yaşam için uygun değillerdir.

Kızak Çeken Köpekler husykler, sibirya kurtları.
Kızak Köpekleri

Sibirya kurdu – Sibirian Husky ler hakkında genel bilgiler ve bakımları konularında bilgiler verdik. Bu ırk konusunda aklınıza takılan yada yaşadığınız sorunları yazımıza yorum yaparak cevap alabilirsiniz.

Yazar: vetbey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir