Kedi ve Köpek Aynı Evde Yaşar Mı ?

Kedi ve Köpek Aynı Evde Yaşar Mı ? birbiriyle oynayan kediler
Kedi ve köpek

Kedi veya köpek sahibi iseniz. Yanına hem bir hayvan daha sahiplenmek istiyorsanız . Aklınıza kedi ve köpek aynı evde yaşar mı ? sorusu gelebilir. Cevabı çok net; evet yaşayabilir. Fakat bir evcil hayvan daha alırken evinize dikkat etmeniz gerekenler söz konusu size bunlardan bahsedeceğiz.

Kedi önce evdeyse farklı köpek önce evdeyse daha farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sanılan aksine ise kediler köpeklere daha çok zarar verme potansiyeline sahiptir. İki başlıkta incelemekte yarar görüyorum. ”Kedili eve köpek edinmek ”, ”Köpekli eve kedi edinmek ” olarak.

Kedi ve Köpeğinizin güvenliği:

İlk günler Kediniz için kedi boxlarından köpeğiniz içinse tasma kullanarak birbirlerine verebilecekleri zararların önüne geçin. Mücadeleye girmemeleri içinde mama kaplarını uzak yerlere koyabilirsiniz.

Kedili Evde Köpek Beslemek:

Kedili Evde Köpek Beslemek
Beyaz Kedi ve Köpek

Kedinizi Hazırlamak:

Kediler genelde bölgeci hayvanlardır. Köpeklerin ise surat ve ağız yapılarından rahatsız oldukları için onlara karşı saldırgan olabilir ve özellikle köpeğinizin gözüne zarar verebilirler. Eve köpek getirmeden önce kedinizin tırnaklarını kısaltmanızı öneririm.

Kedinizin Mizacı:

Kediniz sakin bir yapıya sahip olmalı. Sadece hayvanlara değil eve gelen misafirlere yada size nasıl davrandığına dikkat etmeniz gerekiyor. Kedilerin karakterleri zor tahmin edilir bir durumdur bunu en iyi siz anlayabilirsiniz.

Köpeğinize Kedinize Tanıtın:

Eve gelecek köpeğin kokusunu barındıran cisimleri (tasma, oyuncak vb.) önceden eve getirerek onu kedinize tanıtın.

İlk Günler Ayrı Yaşam alanları sağlayın:

Özellikle ilk günler kontrolünüz dışında kediniz ve köpeğiniz siz yanlarında yokken baş başa kalmasınlar zorunlu kalırsanız bir tanesini bir odaya bir kaç gün kapatmak zorunda kalabilirsiniz.

Köpekli Evde Kedi Beslemek:

Köpekli Evde Kedi Beslemek
Köpek ve kedi

Köpeğinizin Irkı:

Köpeğiniz bir av köpeği ise onu bir kediyle tanıştırmayı önermem. Kedilerle iyi anlaştığı bilinen bazı köpek ırkları Golden retiver,Papilion, Laprador gibi ırklardır.

Köpeğinize Ona Çobanlık Yaptırın:

Tanışımın ilk zamanları kedi boxın içinde olmalı ve köpeği onun başında bırakıp gidebilir. Köpeğinizi kedinizin sesine ve kokusuna alıştırabilirsiniz. Köpeklerde zamanla koruma içgüdüsü de oluşacaktır.

Köpeklerin Kedilere Yaklaşımı:

Temelde köpeklerin tehtit unsuru ağızları kedilerin ise patileridir. Köpeğinizin kafasını değilde önce patilerini kedinize yaklaştırırsanız hem kediniz köpeğinizden daha az korkacak hemde köpeğinizin gözleri tırnak darbelerinden korunmuş olacaktır.

Hayvanların Yaşları:

Eğer iki hayvanınız da yavru ise işiniz ve onları kontrol etmeniz daha kolay olacaktır. Beraber büyüyen kedi ve köpekler ileride birbirlerine zarar vermeleri çok düşük bir ihtimaldir.

Sağlıklı bir kedi için ayrıca yavru kedi bakımı hakkındaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Aynı evde yaşayan kedi ve köpekler.
Aynı Evde kedi ve köpekler

Kedi ve köpek aynu evde yaşar mı? sorusunu cevaplamaya çalıştık. Dikkat etmeniz gereken kısımları belirttik. Yeni bilgiler ve teknikler öğrendikçe yazımız güncellenecektir. Sizin de görüş, öneri veya sorunuz varsa yazımıza yorum yaparak dönüt alabilirsiniz.

Yazar: vetbey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir