Kurtların Özellikleri ve Yaşantıları

Kurtların Özellikleri ve Yaşantıları (bir beyaz kurt)
Beyaz Kurt

Kurt, vahşi memeliler arasında dünya genelinde en yayılmış olan türlerinden birisidir.Çoğu iklime uyum sağlamışlardır. Sibiryadan Asya bozkırlarına, orta doğudan Amerikaya ve Avrupaya uzanan çok geniş bir yaşam alanına sahiptirler. 14 bin yıl geçmişi olan köpeklerinde atası kabul edilirler. Bir çok özelliği ile birlikte mitolojik efsanelere de konu edilmiş kurtların özelliklerinden bahsedeceğiz sizlere.

Kurtların Ömürleri

Kurtlar köpeklerle benzerlik gösteren bir şekilde 10 ile 12 yıl yaşayabilirler. İnsanlar tarafından avlanmadıkları sürece ülkemiz ikliminde bu yaşlara gelebilirler. Ama şuanda bu yaşa gelebilen kurt sayısı çok azdır.

Çok Dayanıklı Hayvanlar

Kurtlar Çok Dayanıklı Hayvanlardır
Karda Kurt

70-80 km’lik mesafeleri -20 C derecede bile kat edebilirler. Kar ve yağmur onları yollarından alı koyamaz.Bunu yaparken de haftalarca aç kalabilirler. Kars ve çevresinde görülen kurtlar bu özellikleri tamamen barındırmaktadır.

Tek Rakipleri Vardır

Boz kurt yada gri kurt diyede bilinen kurt ülkemizi ele alırsak ayıdan başka hiç bir rakibi yoktur. Sürüleri küçükse veya güçlü bir konumda değillerse sadece ayılara karşı geri çekilirler. Yine ülkemize has olmak üzere kangal ve akbaş cinsi köpeklerle de mücadele etmekten çekinirler. Çobanların bu köpekleri tercih etmesinin en büyük sebeplerinden biride budur. Kangalların özellikler hakkındaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Kurtların Duyma ve Koku Duyuları

Sanıldığının aksine kurtlar iyi gördükleri gibi çok da iyi koku alırlar. Doğada uzun mesafelerden alınan kokularla av takibi. Gece de görebilmeleri sayesinde de gece vakitleri avlanmayı tercih ederler.

Kurtlarda Sürü Kurma

Kurtlarda Sürü Kurma
Kurt Sürüsü

Kurtlar oldukça sosyal hayvanlardır. Sürü kurma çok sık rastlanır ve erkekler özellikle liderlik için sürekli mücadele içindedirler. Sürünün korunumu, yön bulmak ve çiftleşmek liderin sorumlukları altındadır. Kurtlar savaş yada göç durumlarında liderlerini izlerler.

Kurtlarda Üreme

Kurtlar Tek Eşli midir?

Kurtlar Tek Eşli midir?
Çift Kurt

Kurtlar köpeklerin aksine tek eşli hayvanlardır ve genel de ömürleri boyunca eşleri ile birlikte hareket ederler. Bu durum kurtların özellikleri arasında en çok imrenilecek olanlarından bir tanesidir.

En Güçlü Dişi ve En Güçlü Erkek Çiftleşebilir

Eşini seçmiş kurt.
Kurtlarda Eş Seçimi

Kurt sürüsündeki en güçlü erkek lider olur ve çiftleşme hakkı kazanır. Eş olarak da sürüdeki en güçlü dişiyi seçer. Bu özellikleri kurtların genetik olarak doğal bir seçilimle güçlenmeleri ve adapte olmalarını sağlamıştır. Dünyanın her yerinde yaşayabilmeleri ve popülasyon oluşturabilmelerinin temel sebeplerinden biri de budur. Güçlü anne ve babadan güçlü nesiller ortaya çıkacaktır.

Kurtlarda Yavru Bakımı

Kurtların özellikleri ve Yavru Bakımı
Kurt Yavrusu

Kurtlar da annenin doğumu yaklaştığında sürü üyelerininde yardımıyla dişi kurt toprağın altına bir in kazar. Soğuk veya sıcak havalardan korunmak için kazılan yuvalara 4-8 yavru doğururlar bunların büyük bir kısmı ise ilk aylarda hayatlarını kaybeder.Kurt yavruların erginliğe erişme oranı çok düşüktür.

Anne ve Baba Kurt Yavrulara Beraber Bakarlar

Evet anne ve baba kurt yavruların bakımı ve korunmasında beraber hareket ederler. ilk iki ay anne sütü ile beslenen kurt yavruları daha sonra anne ve babalarının kustuğu etleri yerler. Daha da güçlenmeleri ve av alıştırmaları için kardeşleri ve ebebeyinleri ile sürekli oyunlar oynarlar.

Kurtlar Neden Ulur ?

Kurtların uluma özellikleri
Uluyan Kurt

Kurtların Özellikleri arasında en bilinenlerinden biride yüksek sesle ulumalarıdır. Kurtlar genelde güç gösterisi ve iletişim amaçlı uludukları sanılır. Bazı araştırmacılara göre ise sadece iyi hissetmek için bile uludukları olur. Evcil köpeklerin bazılarında görülen ulumalar ise ataları olan kurtlardan kalmış bir özelliktir.

Kurtlar Ne İle Beslenir ?

Kurtlar tercihen otçul türlerle beslenirler. Çok zorda kaldıklarında ayı ve köpekte yedikleri görülmüştür. Koyun,geyik,karaca,domuz vb. hayvanlar ise ilk tercihleridir. Zaman zaman güçsüz kaldıklarında küçük hayvanlarında fare,tavşan gibi görülmüştür. Ülkemizde ki yaban domuzu dengesi için kurtlar çok güzel bir sınırlayıcıdır. Kurtların sayısını korursak yaban domuzunun zararlarından daha az zarar görürüz. Bu yüzden avlanmamaları gerekir. Bu durum zaten ülkemizde yasalarla sabittir.

Kurtların özellikleri konusunda size bilgiler vermeye çalıştık. Sizinde aklınıza takılan sorular varsa yada katkıda bulunmak istediğiniz bilgiler yorum yaparak bize ulaşabilirsiniz.

Yazar: vetbey

1 thought on “Kurtların Özellikleri ve Yaşantıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir