Lepistes Üretimi Nasıl Yapılır ?

Lepistes Üretimi Nasıl Olmalı ?
Lepistes Üretimi

Lepistes türü balıklar akvaryum hobisine gönül vermiş her bireyin elinden mutlaka bir defa geçmiş bakımı en kolay, üretimi en kolay balıklardan bir tanesidir. Bir seferde çokça yavrulayan lepisteslerin sonrasında ve öncesinde yapmanız gereken bir kaç kolay taktik ile hem sağlıklı yavrular hemde çok sayıda balığa sahip olmanız hiç zor değildir. Konu lepisteslere özel olsa da diğer canlı doğuran türler içinde %99 oranında geçerli durumlardır. Lepistes üretimi nasıl yapılır ? sorusu hakkındaki tavsiyelerimiz;

Lepistes Üretimi

Lepistesler Nasıl Çoğalır:

Lepisteslere canlı doğuran demeleri onları birer memeli yapmaz. Sanılanın aksine yine de yumurta ile çoğalırlar. Sadece yumurtalar erkeklerin penis benzeri organla dişinin içine spermlerini akıtması ve dişinin içindeki yumurtaların döllenmesi ve yine yumurta içinde olmak şartı ile anne karnında gelişimlerini tamamlamalarıdır. 28-30 gün sonra ise yumurtalar çatlar yavrular yumurta ile aynı anda annelerinin karınlarını terk ederler. Bu görüntünün doğuma benzemesinden dolayı bu balıklar canlı doğuran sınıfında kabul edilir. Bu tüm canlı doğuran balıklarımız için geçerlidir.

Anaç Balık Seçimi

Anaç Balık Seçimi ve lepistes türleri
Lepistes Türleri

Anaç balıkların genetikleri düzgün diğerlerine göre daha sağlıklı bireyler olmasına dikkat etmeniz gerekir. Özel türler daha narin yapıda olmasına rağmen daha sonrasında satışından daha fazla para kazanabileceğiniz türler olup yerli diye geçen daha ufak yapılı ama daha dayanıklı kırma türler ise çok daha fazla dayanıklı balıklardır. Bakımları özel türlere göre daha kolay ve hastalıklara karşı daha dayanıklıdırlar.

Uygun ve stressiz bir üretim için önerilen sayı 1 erkek 3 dişi şeklindedir. Benim tercihim her zaman 2 erkek 4 dişi olmuştur. Erkek sayısını birden fazla tutarak döl karışmasını sağlıyor ve akraba bireyler arası çiftleşmeleri sonucu ortaya çıkan sakat veya sağlıksız yavruları bu şekilde engellemiş oluyoruz. Erkekleri farklı dişileri farklı yerden farklı üreticiden seçmeniz de bu konuda size fayda sağlayacaktır.

Üretilecek Balıkların Hazırlanması

Yavru sayısını artırmak için balıklarınızı sağlıklı bir şekilde beslemelisiniz. Üremelerini artırmak için su piresi ise vazgeçilmeyecek bir seçenektir. Afrodizyak etkili bu canlı yemlerin kurutulmuş olanları benzer etkileri gösterirler.

Anaç balıkların hazırlanması için Lepistes Yem Tavsiyeleri ve Alışkanlıkları Yazımıza bakmanızı ve deneyimlere dayanan tavsiyelerimize uymanızı öneririm.

Yüksek Oranda Yavru Almak

Bu konuda yine anaç balıkların seçimi çok önemlidir. Erkekler türlerinin özelliklerini net şekilde göstermeli dişiler ise bulabildiğiniz kadar büyük edinmenizde fayda vardır. Normalde yavrulama oranları 25-30 olan bu balıkların güzel anaçlarla yavru sayılarını 60 ve daha fazlasına çıkarmak mümkündür. Ortalama 28 günde bir yavrulama gerçekleşir.

Yavruları Annelerinden Korumak

Bilindiği üzere Lepistes balıklarının büyükleri yeni doğan yavruları yemek üzerine sıkça eğilim gösterirler. Bunun önüne geçmek için belirli yöntemler vardır.

Balıklar İçin Saklanacak Yerler Yapın

Döllenen dişileri doğum akvaryumuna almanızda fayda vardır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa hem ana tankınız hemde doğum tankınız için bolca yavruların saklanacağı yerler yapmanız. Anne balığı ve diğer olası balıkları balıkları aç bırakmamanız azar azar sık beslemeniz sayesinde yavru yemelerinin önüne geçebilirsiniz.

Yavruların saklanacağı yerleri yapay veya doğal sık aralıklı bitkiler yada rafya ipini bıçakla kıvırcık yaparak sağlayabilirsiniz.

Lepistesler İçin Yavruluk Kullanımı

Yavruluk kullanımı oldukça fazla tartışılan bir konudur. Kimileri önerir kimileri ise anne balık için oldukça zararlık olduğunu söyler.

Benim bu konudaki fikrim ise eğer kullanılacaksa yavru tankı olarak kullanılması ana akvaryumda doğan balıkları ayırmak için kullanılması yada bu işte artık usta olmuş insanların doğumu başlayacak yada başlamış anaçları yavruluğa almaları. Amatör bir gözle anaç balığı günlerce küçük bir alana hapsetmek insancıl bir durum değildir. Anaç balık 12-24 saatten fazla yavruluk da kalmamalıdır. İki tane yavru fazla alacağım diye her ay yavrulayabilen anaçlarınızdan olmayın sabırlı olmaya çalışın.

Kullanmak zorunda kalırsanız da olabildiğince büyük olanları tercih etmeye çalışın. Ayrıca almak zorunda değilsiniz özellikle youtube üzerinde evde yavruluk yapımı hakkında çokça video bulunmakta. Sizde biraz uğraşla yavruluğunuzu kendiniz istediğiniz boylarda ve özelliklerde yapabilirsiniz.

Şimdi sıra geldi yavru bakımına Yavru bakımı ve Hızlı Büyütme hakkındaki yazımıza giderek daha hızlı ve sağlık yavru büyütme yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yazar: vetbey

1 thought on “Lepistes Üretimi Nasıl Yapılır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir