Lepistes Yavru Bakımı ve Hızlı Büyütme

Lepistes Yavru Bakımı ve Hızlı Büyütme
Erkek Lepistes

Lepistesleriniz doğumunu tamamladı ve artık sıra geldi onları hızlı ve de sağlıklı bir şekilde büyütmekte. Daha önceki yazılarımızda Lepistes üretimi ve Lepistes yem tavsiyeleri vermiştik. Okumadıysanız bakım hakkında önce onlara göz atmanızı öneririm. Lepistesler çokça yavru dünyaya getirmeleri ile tanınırlar. Doğum için dişinizden yavruları aldıktan sonra da işiniz bitmiş değildir. Heyecan verici narin lepistes yavrularını büyütmek hakkında size tavsiyelerde bulunacağız.

Lepistes Yavrularını Beslemek

Canlı doğuran balık türlerinin yavruları diğer balık türlerine göre daha büyük doğarlar. Doğmuş halleri balığa daha çok benzer. İlk defa üretim yapıyorsanız gözünüze küçük gelebilir ama inananın diğer akvaryum balıklarının yanında çok da büyük sayılır. Peki bu küçük yavruları ilk günler nasıl besleyebiliriz.

Lepistes Yavruları İlk Günler Ne Yer

Lepistes Yavruları İlk Günler Ne Yer
Yeni Doğan Lepisteler

İlk doğduklarında küçük bir ağız yapısına sahip olan balıklarımıza yumurta sarısını haşladıktan sonra kurumuş halini ezerek verebiliriz. Bu çokça da bilinen bir yöntem olmasına karşın ben kesinlikle önermiyorum. Doz ayarlanamaması gibi durumlarda kabızlık, su kirliliği , belirli parazitlere yol açabilir. En iyi yöntemlerden bir tanesi yeni doğan yavrulara onlar için özel üretilmiş yavru yemlerinden alabilirsiniz. İthal bir marka almanız ise yine su değerleri için önemlidir. Bunun yanında artemia yada mikro kurt gibi canlı yem takviyeleri de balıklarınızın büyüme hızını gözle görülür şekilde artırdığı gibi su değerlerini de kuru yemlere kıyasla çok daha az bozacaktır.

Yavru Lepistes yemleme sıklığı

Yetişkinler için olan günde iki defa sayısı yavrular için günde 7 kereye kadar çıkabilir. İlk zamanlar 7 sonrasında haftalara göre 6-5-4-3 diye iki öğün sayısına kadar düşürebilirsiniz. 2 aylıkken genç 4 aylıkken damızlık boya gelmiş olacaklardır.

Yavru Yemi Yapımı

Kendimin de yıllarca kullandığı ve cidden etkisini gördüğüm bir yöntem ise karma yem yapmaktır. Lepistes yem tavsiyeleri ve yeme alışkanlıkları yazımızda da belirttiğimiz yemleri yada elinizde yetişkinler için hangi yemler varsa ve yine elinizdeki ilk haftalar için olan yavru yemiyle karıştırıp havanda yada ezebileceğiniz başka bir yöntemle yavruların yiyebileceği boya getirip yavrularına temel gıda olarak bunu vermektir.

Bu yöntem sayesinde her yemin içindeki çeşitli gıdalardan yararlanan yavrularımız her türlü yeme alışkın şekilde hızlıca büyüyecektir. Bu yemi verirken canlı yem takviyesi ve yazımızın ileri ki bölümlerinde bahsedeceğimiz akvaryum şartlarına uymanız da tabi yine gereklidir.

Yavru Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Lepistes üretimi kısmında verdiğimiz bilgilerden de anlaşılacağı gibi yavrular için ayrı bir akvaryum kurmanızı şiddetle öneriyoruz.

Sık Su Değişimi ve Nitrat Oranının Korunması

İki günde bir akvaryumun 1/3 oranındaki suyu dinlenmiş ve akvaryum ısısına yaklaştırılmış su ile değiştirmelisiniz. Bu değişim sıklığı ilginize imkanlarınıza göre değişiklik gösterebilir ama ne kadar sık su değişimi o kadar iyidir. Bu yöntemler akvaryumların belası ve fazla yemlemeden de kaynaklık nitrat artışının önüne geçer.

Akvaryumu Filtre Etmek ve O2 varlığı

Yem oranı kadar akvaryuma su değerler , yararlı bakteri oranı, oksijen seviyesi de balıkların sağlıklı bir şekilde büyümesi için etkilidir. İlk haftalar debisi düşük bir filtre ve hava motoru ile akvaryumunuzu temiz ve oksijenli tutabilirsiniz.

Lepistes Kuyruk Büyütmek

İleriki haftalarda ise özellikle erkek lepisteslerin kuyruklarının büyümesi için ek bir iç filtre ile günde ortalama 3-4 saat dalga yaparak lepistelerinizin kuyruk büyüklüğünü ve görüntü güzelliğini artırabilirsiniz.

Erkek ve Dişileri Ayırmak

Profesyonel üreticilerin yaptığı bu yöntem dişi balıkların erken dönemde hamile kalıp küçük boyda kalmaları ve bel kayması gibi problemlerle karşılaşmalarını önlemek amaçlıdır. Eğer imkanınız varsa size de kesinlikle öneririm.

Erkek ve dişi ayrımı 1 ila 1.5 aylık olan yavrularda altlarındaki siyahlık varlıkları dişi, erkek üreme çıkıntılarının olması erkek olduklarını belirtecek seviyeye gelir. Damızlık yani 4 aya kadar ayrı tutmanız oldukça sağlıklı olacaktır.

Lepistes yavru bakımı hakkında bildiklerimizi ve tecrübe ettiklerimizi sizlere anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan sorunları yada eklemek istediklerinizi yorum yaparak bize ulaştırabilirsiniz.

Yazar: vetbey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir