Mantis Karidesi: En Güçlü Hayvan

Mantis Karidesi: En Güçlü Hayvan özellikleri
Mantis karidesi

Hint ve pasifik okyanusunda yaşayan Mantis karidesinin 450 farklı alt türü vardır. Aslında bir karides türü değil kendi başına bir türdür. Latinde Stomatopoda ismini alan bir gruba mensupturlar. Bir diğer isimleri ise Peygamber Devesi Karidesidir. Ön ektremetilerinin yumruk şekline benzer bir durumdadır. Bu yumruklarla kabuklu canlıları parçalara ayırarak yiyebilirler. Bir diğer yandan çok gelişmiş bir göz yapısına sahiptirler. Bu özelliklerini topladığımızda En Güçlü Hayvan olarak Mantis karidesi tanınmaktadır.

Mantis Karidesini Güçlü Yapan Özellikleri:

Genel Özellikleri:

Renkli ve sert bir kabuk yapısına. Tipik bir karides ayağı ve kuyruğuna sahiptirler.

Ömürleri:Ortalama 5 Yıl
Boy:15-20 cm
Ağırlık:15-100 gr.
Avları:Karidesler, yengeçler, kurtçuklar ve balıklar
Yaşadıkları Yer:Pasifik ve Hint okyanusu suları
Kabuk Renkleri Kırmızı, turuncu, mavi, yeşil, turkuaz,bordo
Mantis karidesi yuvası
Vahşi Yaşamda Mantis Karidesi

Mermi Gibi Yumruklar:

22 kalibrelik bir silahtan çıkan kurşunla aynı etkiye sahip bu yumruklar o kadar güçlü ki savrulurken temas ettiği suyu buharlaştırıyor. Dünyanın en güçlü hayvanı kabul edilen mantis karidesinin önüne hangi kabuklu canlı gelirle gelsin bu kolları onları parçalayabiliyor.

Dinazorlardan Daha Yaşlılar:

Yapılan araştırmalara göre bu canlıların ilk atalarının tahmini 400 milyon yıl önce yaşadıkları ortaya çıktı. Bu da onları çoğu dinazordan bile yaşlı kılıyor. Bu süreç içerisinde kendilerini korumak ve avlanmak için mükemmel bir adaptasyon sağlamışlardır.

Mükemmel Görme Duyuları:

Dünyadaki en iyi gözlerden birini sahip olan Mantis Karidesleri çok farklı açılarda ve boyutlarda görebilirlerler. Gözleri birbirlerinden bağımsız bir şekilde hareket ederek insan gözünün dahi algılayamadığı dalga boyutlarından görüntüleri yakalayabiliyorlar.

Kanseri Bile Teşhis Ediyorlar:

Son yıllarda Mantis Karidesleri üzerinde yapılan bir başka çalışma ise göz reseptörlerinin kanseri algıladığını saptamışlardır. Eğer bu yeteneklerini video kameralara aktarmayı başarabilirsek ilerde telefonunuzun kamerasından bile kanser muayenesi olmanız mümkün olacak.

Cam Akvaryumlarda Bakılamazlar:

Bazı hobiciler bu enteresan canlıyı beslemek istiyorlar. Fakat bilmedirler ki bu canlılar standart cam akvaryumlarda bakılamazlar. Çok defa akvaryum camını parçaladıkları biliniyor. Akvaryum malzemenizi plastik veya daha dayanıklı kırılmaz bir cam kullanmanız daha mantıklı.

Aynı Akvaryumda Hiç Bir canlı Barınamaz:

Aynı akvaryum camlarına yaptıkları gibi yanlarında beslenilen balık, yengeç vs. su canlılarına da yaşam şansı vermezler. Tam bir katildirler. Kendilerinden büyük canlıları bile parçalara bölerek yok ederler. Kendinden daha iri bir yengeçle kavgalarını yazının içinde video olarak sizlere verdik. Saldırganlıklarını daha iyi anlayabilirsiniz.

Mantis Karidesi Vs. Dev Yengeç

Mantis Karidesinin Kavgası

Sizinde Dünyanın en güçlü hayvanı olan mantis karidesi hakkında bilgileriniz varsa lütfen yorumla bize bildirin. Aklınıza takılan sorunlarda yazımıza yorum yaparak bize ulaşabilirsiniz.

Yazar: vetbey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir