Sivas Kangalı Özellikleri ve Yavru Fiyatları

Asil sivas kangalları. Sivas kangalı Özellikleri
Sivas kangalı Özellikleri

Sivas Kangalı Özellikleri ve Yavru Fiyatları;

Ülkemizde oldukça sık şekilde bulunan bu oldukça saf özelliklere sahip köpek türü hakkında bilgiler vereceğiz. Sivas kangalları oldukça etkileyici özellikleri mevcuttur. Ayrıca bu özel köpekler belirli iş alanlarında yardımlarına başvurulduğu için ülkemizde özel çiftliklerde yetiştirilip belirli ücretler karşılığı sahiplendirilmektedirler. Yavru fiyatları konusunda da size genel bilgiler vermeye çalışacağız.

Sivas Kangalı Özellikleri:

Irk kökeni:Türkiye
Ortalama Yaşam Süreleri:10-13 yıl
Ağırlıkları: Dişi: 40-50kg. Erkek: 50-60kg.
BoylarıDişi:70-80cm Erkek: 75-85 cm

Yardım Alanları:

Bu asil hayvanlar çoban ve korumacı (bekçi) köpekleridir. Oldukça iri ve güçlü yapıları. İçgüdüsel olarak yönetim ve koruma yetenekleri ile öne çıkıyorlar.

Çobanlara yardımcı olan köpekler
Çobanlık Yapan Sivas Kangalları

Davranışları:

Oldukça sakin mizaçlı köpeklerdir. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla da fazlasıyla uyumludurlar. Tehlike altında olmadıkça saldırganlık göstermezler. Fazla havlamazlar vede çok hareketli değildirler. Genelde sakin bir yaşam geçirirler.

Vücut Özellikleri:

İri yapıları ile ünlü bu yerli köpek türümüz erkekleri daha da iri olmak üzere oldukça büyük köpeklerdir. Bu özelliğine dahil olmak üzere oldukça sık bir yüne sahiptirler. Soğuk bozkırlarda yaşayan bu köpeklerimiz bu yün ve tüy yapısı şeklinde soğuk iklimlerle uyumludurlar.

Sürü korumasında etkili olmasını sağlayan güçlü bir çene ve sivri dişlere sahiptirler. Zorda kalmadıkça bu güçlerini kullanmayan köpeklerimizle mücadeleye girebilecek çok nadir hayvan türü vardır.

Büyük yapılı, kocaman sivas kangalı.
Büyük Sivas Kangalı Vücut Özellikleri

Koruma:

Sahibine karşı uysal ve sevecen olan Sivas Kangalı yabancılara karşı etkili derecede saldırgandırlar. Örneğin; sürü güvenliğinde sorun yaşayan İtalya da bu ırk köpeklerimize olan ilgi son yıllarda ilgi artmıştır.

Saf Irk:

Türkiye’ye özgün bu köpek türümüz saf bir yapıya sahiptir. Tam olarak dünya genelinde tescil edemesek de ülke çapında saflığını korumak için kanunlar çıkartılmıştır.

Sağlık:

Kangallarımız kronik bir sorunla karşılaşılmayan dayanıklı ve hastalıklara karışı genel olarak dirençli bir köpek ırkıdır.

Eğitim:

3-4 Aylık dönemlerinde önce olmak şartı ile koruma, sürü gütme gibi konularda eğitilebilirler. Eğitilmesi kolay oldukça zeki ve sahibine sadık köpek ırkıdır.

Eğitilen Sivas kangalları.
Sivas kangalı Eğitimde

İçgüdü:

İçgüdüsel davranışları koyunları koruma, sahibini ve bulunduğu alanı savunma gibi eğitimlerini kolaylaştırır. Bu temel eğitimlere yatkın olarak doğarlar.

Sivas Kangalı Yavruları Fiyatları:

Kangal köpeği yavru fiyatları.
Sivas Kangalı Yavru Fiyatları.

Bu kadar asil ve etkili özelliğe sahip köpekler elbette bazı profesyonel üreticiler elinde Sivas Kangalı çiftleri adı altında üretiliyor. Yardım amaçlı yada hobi amaçlı Sivas kangalı edinenler var. Ne kadar satın alma sahiplen fikrini savunsak da bu köpekler etkin özellikleri sebebiyle saf olanlarında satın alma yoluna gidiliyor.

Yeni bir yavru sivas kangalı edinmeye karar verdiyseniz yavru köpek bakımı isimli yazımızı incelemenizi öneririm.

2019 Yılı Sivas Kangalı fiyatları;
Çiftlikten çiftliğe vr anaç hayvanların saflıklarına göre değişmekle birlikte 500 Türk lirasından başlayan fiyatların bir üst sınırı yoktur. Çiftliklere bizzat giderek yavruları ve yetiştirilme ortamlarını görerek sahiplenmenizi öneririz.

Yazar: vetbey

3 thoughts on “Sivas Kangalı Özellikleri ve Yavru Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir