Tavşanlarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Tavşanlarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?
Tavşanlarda Tuvalet Eğitimi

Evcil hayvanların arasında en tatlı olanlarından bir tanesi de şüphesiz tavşanlardır. Eğer bir tavşan besliyor yada besleyecekseniz tuvalet alışkanlığı sizi korkutabilir. Halk arasında tavşanların koktuğu da söylenir. Bunun tek nedeni tuvaletinin düzenli temizlenmemesi. Tavşalara Tuvalet eğitimi vermemeleridir. Tavşanlarda tuvalet eğitimi nasıl verilir gelin beraber bakalım.

Tavşanlarda tuvalet eğitimi sanıldığının aksine çok kolaydır. İzleyeceğiniz bir kaç basit adımla bunu sağlayabilirsiniz. Eğitimi nasıl vereceğiz detaylı olarak inceleyelim.

Tavşanlarda Tuvalet Eğitiminin Adımları:

1- Tavşanınız Kaç Yaşında

Tavşanınıza tuvalet eğitimi vermeden önce onun ilk 4-6 ayını tamamlaması gerekmekte. Yavru tavşanlar bu döneme kadar kafes içerisinde tercihen talaş konularak tuvaletlerinin yapmalarının sağlanması bu dönem için yeterli olacaktır.

2- Tavşan İçin Tuvalet Kabı

Tavşanınıza uygun bir tuvalet kabına ihtiyacınız var. Bu kabı kafesi artık kullanmaycaksanız kafesin altını çıkartarak kullanabilirsiniz. Yada tavşanın içine girerken zorlanmayacağı fazla derin olmayan temizlerken size zorluk çıkarmayacak bir kap edinebilirsiniz.

3- Tavşan Tuvaleti İçin Taban Malzemesi

Marangoz veya petshoplardan edinebileceğiniz odun talaşı tavşanımız için en uygun olanıdır. Talaşı edinemediğiniz durumlarda buruşturulmuş gazete kağıtlarını kullanabilirsiniz.

4 – Eğitim Süreci – Tavşanı Tuvalete alıştırma

Tavşanları yapıları gereği aynı yere tuvaletlerini yapmaya eğilimlilerdir. Bu bilgiden yola çıkarak eğitimimizi vereceğiz. Güzelce tuvalet kabımızı hazırladık sonrasında tavşanın önceki idrarından bir parça talaşını veya hangi cisme emdirildiyse Tuvalet kabına koyuyoruz. Tavşanımız bundan sonra nereye dışkılarsa dışkılasın yada idrarını yaparsa yapsın o yeri hemen temizliyoruz. Dışkı ve idararı ise tuvalet kabına atıyoruz. Zamanla tuvalet yerini koku yoluyla bulacaktır. Bu dönemde özellikle ilk 1 hafta tuvaleti temizlememeye çalışın. Koku duyuları yoluyla tavşanın tuvaleti öğrenmesi gerekiyor. Bu süreç 1 ila 2 ay sürebilir. Bu dönemde tavşanınıza oldukça sakin davranmalı ve onu stresden uzak tutmalısınız. Stres hayvanınız da dışkılama sorunları ortaya çıkartabilir. Sık dışkılama, dışkı ve idrar kaçırma korku veya stres altındaki tavşanlarda görülebilir.

5- Eğitim Sonrası Temizleme Sıklığı

Eğitim süresince tuvaleti 1 hafta civarında temizlemenizi öneririm. 1 ay buna dayanmak zorundasınız. Tavşanınız tuvalet eğitimini alıp artık başka bir yere idrar veya dışkı yapmadığında tuvaletinin sık sık temizleyebilir. Kokusuz temizleyicilerle yıkayabilirsiniz.

Tavşanlar hakkında başka bir sorunuz varsa yorum atabilirsiniz. Tuvalet eğitiminde karşılaştığınız herhangi bir sorun hakkında yine yorum yaparak destek alabilirsiniz.

Yazar: vetbey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir