Yavru Kedi Bakımı ve Beslenmesi

Yavru Kedi Bakımı ve Beslenmesi
Yavru Kedi Bakımı ve Beslenmesi

Yavru bir kedi buldunuz yada sahiplendiniz ama nasıl bir bakım yolu izleyeceğiniz yada nasıl besleyeceğiniz , hangi malzemelerin gereksinim olduğu konusunda fikriniz olmayabilir. Yavru kedi bakımı ve beslenmesi hakkında yapılması gerekenleri detaylı bir şekilde yazımızda bahsedeceğiz.

Yavru Bir Kedi Edinirken

Öncelikle dikkat etmeniz gereken yavrunun sütten kesilmiş olması. Anne sütü her canlıda olduğu gibi kedilerin beslenmesinde de önemlidir. Eğer bilginiz bir yerden ediniyorsanız en az 6 hafta anne sütü ile beslenmiş olması gerekiyor yavrumuzun. Sokakta bulduğunuz bir yavru kedimizden söz ediyorsak annesinin yakınlarda olup olmadığını onunla ilgilenip ilgilenmediğini 2-3 saat boyunca takip edip emin olmadıkça yavruyu bulunduğu yerden ayırmayın. Gelen giden yok ve yavruda acıkmış, ağlar gibi miyavlıyor ve de zayıflamış bir durumda ise bakıma alabiliriz.

Veteriner Hekim Muayenesi

Kedinin sağlık durumu, kaç haftalık olduğunu amatör bir gözle anlamamız oldukça zordur. Yakında ki bir veteriner kliniğine giderek hem genel muayene hem de uygun mama vs. bakım ürünlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Etkin bir veteriner hekim size her konuda yardımcı olacaktır.

Yavru Kediler İçin Alınması Gereken Malzemeler

Malzemeleri bir petshop yada veteriner kliniğinden edinebilirsiniz. Kargo süresini bekleme durumuz var ise internet sitelerinde daha fiyatlara da sahip olabilirsiniz. Yavru kedimizin temel ihtiyaçlarını sizin için listeledim.

Kedi Kumu ve Kabı:

Kediler genel olarak temiz hayvanlardır ama bu temizliklerinin devam etmesi düzgün bir tuvalet eğitimi mutlaka gerekli. Başlangıçta uygun bir kedi kumu kabı ve ince taneli olması şartıyla kedi kumu edinin. İnce taneli olması yavruların hassas ayaklarının zarar görmemesini ve de kolay kuma tuvalet yapmaya alışmalarını sağlayacak. Tuvalet eğitiminden ise yazının devamında paylaşacağım.

Kedi Taşıma Kabı:

Kedinizin aşıları, kontrolleri vs. ilk yaşının doldurana kadar çok sık olacak. Bir taşıma puseti edinerek kedinizi gerekli olan yerlere taşıyabilirsiniz. Kedi taşıma kabı edinirken de tabanının kediniz için uygun olması çok büyük olmaması gibi faktörlere dikkat edebilirsiniz.

Mama ve Su Kabı:

Mama ve su kabını kediniz için acil olarak almanın gerekmez. Ona uygun bir su birde mama kabını evdeki uygun gereçleri geçici olarak kullanabilirsiniz. Tabi imkanınız varsa kedim mutlu olsun derseniz yavru kediler için özel tasarlanmış mama ve su kaplarından satın alabilirsiniz.

Tırmalama Tahtası:

Kediniz özellikle büyürken tırnak kısımlarında kaşıntılar olacak ve iç güdüsel de olarak bir yerleri tırmalamaya iz bırakmaya ve de kaşıntısını gidermeye çalışacak. Bu durumun önüne geçmek için bir adet tırmalama tahtasını edinmenizi öneririz. Yada Dıy videoları izleyerek bunu kendinizde yapabilirsiniz.

Tarak ve Tırnak Makası:

Kediniz bazı dönemler az bazı dönemler çok seviyede olsa da her dönem belirli oranlarda tüy dökecektir. Bu durumunda önüne geçmek için kediler için özel üretilmiş taraklardan satın alabilirsiniz.
2-3 aydan sonra kedinizin tırnakları da çevreye zarar verecek konuma gelecektir. Bu konuda tecrübeniz yoksa hırçın bir kediniz varsa belirli ücretler karşılığında Veteriner Kliniklerinden tırnak bakımı hizmeti alabilirsiniz. Siz kendiniz yapmak istiyorsanız kediler için tırnak makaslarından 1 adet edinebilirsiniz. Normal tırnak makasları ile de bu tırnak bakımı yapan hayvan severler de var ama bir adet özel makaslardan alırsanız hem sizin işiniz kolaylaşır hemde kediniz için daha sağlıklı bir tercih yapmış olursunuz.

Yavru Kedilerin Beslenmesi

Yavru kediyi anne sütünden kesildikten sonra sahiplendiyseniz işiniz daha kolay yavrular için yaş mamalardan alıp belirli bir zaman sonra 1 yaşa kadar olan kuru yavru mamalarıyla karıştırarak kedinizi kolay bir şekilde besleyebilirsiniz.

Yeni Doğan Yavru Kediyi Beslemek

Bu durum bize biraz zorluk çıkarabilir. Kesinlikle bir adet yavru kedi biberonu edinmeniz gerekli. Yeni doğan yavrular için piyasa özel süt tozları , sıvı mamalar mevcut bununla beraber ilk bir kaç hafta 2 saatte bir emzirmeniz gerekli. Süt tozu ve özel mama bulamazsanız yeni doğan bebek mamaları da işinizi görebilir. İlk haftalardan sonra daha az emmek isteyecekler. Yavru kediler acıktıklarını belli ederler. Ağlama benzeri sesler çıkartırlar ilk haftalardan sonra günde 2 yada 3 seferde daha büyük porsiyonlarla besleyebilirsiniz.

Önemli Not:

Yavru kedilerimize kesinlikle direk olarak süt vermeyin. Sindirim sistemleri buna hazır değildir ve çok kolay ishal olabilirler.

Yavru Kedi Bakımı:

Isı:

Yeni doğan yavrular ilk ay vücut sıcaklığını koruyamazlar. Onun için bir sıcak su torbası yumuşak bir yatak onu mutlu eder ve üşümesini engeller.

Stres:

Yavru kediler ortam değişikleri sebebiyle stres oluşabilir. Göğsünüze yatırıp hem vücut ısınızı hemde kalp atışınızı duymaları onları sakinleştirecektir.

Yavru kedilerde Tuvalet eğitimi

Kuma başlarda kendiniz götürüp pamuk ile cinsel organını ve anüsüne hafif hafif sürerek organları uyardığınızda tuvaletini yapacak. Bunu çok yapmanıza gerek kalmayabilir kedilere kolay tuvalet eğitimi verilir zamanla onların kendilerinin kuma gittiklerini gözlemleyeceksiniz.

Şuan için yavru kedi bakımı ve beslenmesi konusunda bunları söyleyebilirim. Herhangi başka bir sorununuz veya kafanıza takılan bir şeyler yazımıza yorum yaparak bizden cevap alabilirsiniz.

Yazar: vetbey

1 thought on “Yavru Kedi Bakımı ve Beslenmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir