Yavru Köpek Bakımı

Yavru Köpek Bakımı hakkında genel bilgiler
Çizim Yavru Köpek

Evcil hayvan olarak veya işyerinizin ya da bahçenizin güvenliği için bir köpek edinmeyi düşünebilirsiniz. Dışarıdan bakıldığında oldukça kolay bir iş olarak görünebilir; ancak yavruluğundan erişkinliğine dek köpek bakımı oldukça meşakkatli bir iştir. Severek yapmanız, zaman ve emek ayırabilmeniz önemlidir.

                Bir yavru köpek edindiyseniz bilmeniz gereken en önemli ayrıntıları sizler için derledik. Minik ve sadık dostunuzun bakımında dikkate almanız gereken her şey burada… Yavru köpek bakımı;

        Yavru Köpeklerde Beslenme

                Tüm memeli canlılar gibi, köpekler de bir süre için anne sütüyle beslenmektedir. Anne sütü, gelişimlerini hızla tamamlamalarında son derece önemlidir. En az 4 hafta boyunca yavru köpeklerin annelerini emmesi sağlıkları ve gelişimleri için gereklidir. Yani anne sütü sağlayamayacaksanız, bir ayını doldurmamış bir yavru köpek edinmemelisiniz. Buna karşın bazı durumlarda yeni doğan köpeklerin anne sütüne erişimi olanaksız olabilir. Annesi ölen, annesi tarafında ret edilen yeni doğan köpekler için bazı karışımlarla ihtiyaçları kısmen de olsa giderilebilir. Çeşitli markaların piyasaya sunduğu köpek sütü tozları bu ihtiyacı karşılayabilir. Bu tozlarla beslenen yeni doğanlar, en az bir ay bu şekilde beslenmelidir.

                Bir ayı dolduranlar yavru köpekler için katı mama zamanı gelmiş demektir; ancak ilk hafta, günde bir kez yine köpek sütü tozu verilebilir. Bu, yavaş yavaş diyet değiştirilmesine olanak tanıyacaktır. Ayrıca kabızlığa da iyi gelecektir. Bir anda beslenme alışkanlığı değiştirilen köpeğin kabız olmasını önlemek için, içme suyunu eksiltmemek, katı mamalarına da su serpmek faydalı olacaktır.Köpeğinizi günde en az iki kez beslemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca ikinci öğün sonrası hâlen aç kaldığını düşünüyorsanız, ya öğün sayısını ya da mama (süt tozu) miktarını artırmalısınız.

                Yavru köpeğe ilk birkaç ay ara ara süt verilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Hatta katı mamaların yumuşatılması için azar azar süt eklenmesi, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına da olanak tanıyacaktır. Bununla birlikte, 12nci haftayı müteakip sütten yavaş yavaş uzaklaşılması gerekmektedir. Bu süreçteki köpeklere üç veya dört öğün verilmeli ve bir önceki aya göre gıda miktarı artırılmalıdır.

                Mama seçiminde, küresel çapta rağbet gören markalara güvenmenizi öneririz. Tüm Dünya’da aynı kalitede sunulan bu mamalar, köpeğinizin ihtiyacını karşılayacaktır. Bununla birlikte ekonomik gerekçelerle market mamalarını da kullanmak isteyebilirsiniz. Besin değerleri yetersiz bu ürünleri doğrudan köpeğinize vermek yerine, 5 kiloya (iyi kalite) 1 kilo (ucuz mama) gibi oranlarla karıştırarak verebilirsiniz.

     Aşılar ve Veteriner Hekim Seçimi

Yavru köpek muayene eden veteriner hekim
Muayene

                Tıpkı insanlar gibi, evcil hayvanlarda da aşılama gerekmektedir. Köpeğiniz, henüz yavruyken bazı aşıları olmalıdır. Böylece tedbir almış ve hastalıklardan korumuş olursunuz. Distemper ve parvo aşıları mutlaka olmalıdır.

                Köpeğiniz belli aralıklarla tedavi olma ihtiyacı hissedecektir. Kısacası, hastalanacaktır. Mümkün mertebe aynı veteriner hekime götürmeniz önerilmektedir; çünkü köpeğiniz henüz yavruyken söz konusu veteriner hekime alışabilecek ve yetişkinlik döneminde de aynı hekimin yanında kendisini huzurlu hissedecektir.

    Gerekli Malzemeler ve Diğer Eşyalar

yavru köpekler için Gerekli Malzemeler ve Diğer Eşyalar
Yavru Bir Köpek

                Bazı aksesuarları köpeğiniz henüz yavruyken temin etmenizde fayda var. Hatta ona yuva olacak kulübeyi, henüz o evinize veya bahçenize gelmeden edinmek isteyebilirsiniz. Mama ve su kaplarının paslanmaz çelik olmasına son derece dikkat etmeniz ve tasmasını gereğinden fazla sıkmamanızı da öneririz. Ayrıca tasmasında mutlaka size ait telefon veya adres bilgisinin yer aldığından da emin olmalısınız.

                Yavru köpeğiniz ister evinizde ister bahçenizde olsun, tıpkı kendi çocuğunuzmuş gibi hassas ve özenli davranmanız gerekir. Örneğin yeni yürümeye başlamış bir çocuğun olduğu evde nasıl deterjanlar erişemeyeceği yerlere kaldırılıyorsa, aynı önlemi sizin de almanız gerekmektedir. Ev kazaları ile birlikte köpeğin zehirlenmesi ya da yaralanması bu tip kimyasal malzemeler ve kesici, delici eşyalar yüzünden oluşmaktadır.

       Yavru Köpekler için Aktiviteler

Beyaz yavru köpek , köpeklerin aktiviteleri
Beyaz Yavru Köpek

                Köpeğinizi okşamak, onunla oynamak, yürüyüşe ve zaman geçtikçe koşuya çıkmak onu sosyalleştirecektir. Bu aktivitelerin bir kısmı onun için spor olacak, gelişimini de destekleyecektir. Ayrıca tuvalet eğitimi, köpeklerin eve ilk girdikleri günden itibaren başlamaları gereken bir süreçtir. Bu sürece dair ipuçlarımız ve önerilerimiz ise bir diğer yazımızda paylaşılmıştır.

Yeni köpek edinecekseniz tırk seçimi hakkında size yardımcı olabilecek en büyük köpek ırkları yazımıza göz atabilirsiniz.

Yavru köpek bakımı hakkında genel bilgiler verdik. Aklınıza takılan sorunlarda yorum yaparak bizlere ulaşabilirsiniz.

Yazar: vetbey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir