Yerli Kara Sığırı Özellikleri ve Verimi

Yerli siyah sığır Özellikleri
Yerli Kara

Yerli kara sığır ırkları yerli ırklar arasında Türkiye genelinde en fazla yayılmış ve sayıca en fazla olanıdır. Ağır koşullara, yetersiz beslenmeye ve hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdırlar. Ayrıca bu ırk sığırlarımız analık iç güdüleri oldukça gelişmiştir bu nedenle yavrularını görmeden süt vermedikleri de görülmüştür. Diğer yerli ırkların aksine ise uysal bir yapıya sahiptirler. Hem beslenme ve dayanıklılık hemde uysal yapıları nedeniyle tercih edilebilir ama et ve süt verimi adına tercih edilmezler.

Yerli Kara Görüntüsü

  • Adını siyah görüntüsünden alır. Tırnaklarından kuyruklarına kadar siyah yapılıdırlar.
  • Boynuzlu bir ırk olan yerli karaların öne doğru ince hilal şeklinde boynuzları vardır.
  • 105 cm civarı yerden yükseklikleri bulunmaktadır.

Yerli Kara Verim Özellikleri

Et Verimliliği

Yerli Kara Özellikleri (ortalama) DişiErkek
Doğum Ağırlıkları 17 kg19 kg
Canlı Ağırlıkları 200 kg300 kg
Günlük Ağırlık Artışı750 gr.850 gr.
Damızlık Yaşı 2 yıl

Et verimi görüldüğü üzere İthal Kültür sığır ırklarının aksine oldukça düşüktür. Beslenme koşulları ve tür ıslahı ile et verimliliği biraz daha yukarı çıkarılabilir bir ırktır. Damızlık seçimlerini doğru yaparak da et verimi artırabilirsiniz.

Süt Verimliliği

Dişi Süt Verimi Özellikleri
Süt verimi Toplam1 ton
Günlük Ortalama4 Litre
Süt Verim Süresi240 Gün
Süt Yağ oranı %4.5

Bu verilerin aksine bu türde yapılan ıslah çalışmaları oldukça eskiye dayanmaktadır. Köylerimizde 450 litre civarı verirken bazı çalışmalar sonucu bu değer 1,8 tona kadar çıkartılmıştır.

Süt verimi et verimi
Siyah İnek

Genel Değerlendirme:

Yerli ırklar arasında bu kadar çok tercih edilmesinin elbette mantıklı nedenleri vardır. Bir köy evinde bir aileye yetecek süt için oldukça tercih edilebilir bir tür. Fakat endüstriyel kullanımlar için hem et hemde süt değerleri oldukça düşük bulunuyor.

Türkiye de bazı dönemler de bu türlerin yabancı kültür ırkları ile melezlemek yada ıslah etmek gibi çalışmalar yapılmış. Bazı olumlu dönütler de alınmış. Gelişen teknoloji ve veri toplama sistemleri ile hala ıslah edilebilir ve bu dayanıklı ırktan verim değerlerimizi yükseltebiliriz diye düşünüyorum.

Kaynakça:

Görsel ve güncel değerler için 06 ekim 2019 tarihinde Yararlanılmıştır.

  • https://www.esk.gov.tr/tr/10896/YERLI-KARA-SIGIRI

Yazar: vetbey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir